Czy mogę samodzielnie zainstalować automatyczny system nawadniania?
- 7 cze
- 2 minut(y) czytania

Teoretycznie odpowiedź jest prosta. Z formalnego punktu widzenia instalacja systemu nawadniania własnego ogrodu nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń ani uprawnień. Musimy mieć przyłącze do wody na ogrodzie i można ruszać. W praktyce sprawa jest nieco trudniejsza. Jest kilka elementów o których należy pamiętać przystępując do realizacji takiego pomysłu.
Czy to dla mnie?
To najważniejszy etap. Przemyśl wszystko i zastanów się czy powinieneś to robić sam. Niektóre z pytań, na które warto sobie odpowiedzieć zanim zdecydujesz się na samodzielną realizację projektu:
1. Co wiesz o swojej działce?
Z wierzchu gładziutka ziemia, może trawnik, ewentualnie trochę chwastów. Z reguły pod spodem jest dużo ciekawiej. Wpłyną one znacząco na czas i efektywność montażu. Stare fundamenty, resztki budowlane, podłoże gliniane to tylko niektóre z utrudnień. Wyjątkowe miejsce w tej grupie mają działki z dużymi drzewami i setki korzeni które trzeba wyciąć zanim będziemy w stanie położyć rury pod system. Uwzględnij to na etapie projektowania.
2. Czy masz czas?
Instalacja systemu nawadniania na średniej wielkości trawniku zajmuje profesjonalnej firmie 20-40 roboczogodzin +/-. Osobie bez doświadczenia zajmie to pewnie sporo więcej czasu. Przecież nie chcesz przez miesiąc mieć rozkopanego ogrodu?
3. Czy lubisz się grzebać w ziemi, a Lego było twoją ulubioną zabawką?
Dziwne pytanie, ale ważne. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to pewnie coś dla ciebie. Będzie dużo kopania i ziemi, a na koniec trzeba będzie wszystko poskładać zgodnie z instrukcją (trochę trudniejszą niż Lego, ale za to mega satysfakcja jak działa😊). Jeśli odpowiedź jest 2x nie to będzie trudno. Z doświadczeń klientów, którzy wybrali tę drogę wiem, że bolało.
4. Czy masz narzędzia?
Przed realizacją zastanów się. Szpadel (najlepiej drenarski) to podstawa. Ale kopania jest sporo, warto się zastanowić nad czymś mocniejszym. Można też wynająć koparkę łańcuchową (piła łańcuchowa do kopania). My ich używamy i bardzo ułatwiają pracę.
Pomiar i projekt działki
Zdecydowałeś się. Pierwszym i najważniejszym elementem przygotowania do instalacji są pomiar i projekt systemu automatycznego nawadniania. Projektu nie da się przygotować bez pomiaru terenu do podlewania i sprawdzenia wydajności źródła wody (np. metodą wiaderkową). Jeśli już wszystko pomierzyliśmy, można zrobić projekt. Można to zrobić samemu, lub zlecić wyspecjalizowanej firmie, np. nam😊. Z chęcią przygotujemy dla Was projekt wraz z listą elementów do zamówienia.
Pamiętajcie, przystępując do montażu bez projektu systemu nawadniania ryzykujecie, że system nie będzie działał jak trzeba, zapłacicie więcej za materiały, a ilość pracy i poprawek będzie dużo większa.
Montaż
To najtrudniejsza część zabawy. Wymaga sporego wysiłku, dużo wiedzy i odpowiednich narzędzi. Wiedzę zdobędziesz z Internetu, jest tego więcej niż trzeba. Jak zawsze z Internetem, najlepiej znaleźć kilka źródeł i je ze sobą skonfrontować, żeby uniknąć domorosłych ekspertów. Producenci udostępniają wszystkie informacje odnośnie własnych produktów i ich montażu. Jeśli utkniecie, i nie jesteście w stanie znaleźć odpowiednich informacji, istnieje też opcja płatnej konsultacji (online bądź bezpośrednio, w zależności od lokalizacji. Nasza firma świadczy takie usługi i z chęcią Ci pomoże.
To mogę ten system sam zainstalować, czy nie?
Możesz. Co więcej, pierwsze prawidłowe uruchomienie systemu da Ci niesamowitą satysfakcję. Ale się przygotuj. Albo zastanów, czy nie warto wziąć profesjonalisty i oszczędzić tydzień-dwa ze swojego życia. Praca kosztuje sporo, ale to czas jest naszym najcenniejszym zasobem.
Comments